Niedziela Chrztu Pańskiego

Na zdjęciu scena chrztu w Jordanie na ambonie w kościele św. Krzyża w Rzeszowie (fot. T. Nowak)

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (10 stycznia 2021 r.) Kościół wspomina chrzest Chrystusa w Jordanie.W czasie chrztu Jezus objawił się Izraelitom jako Mesjasz namaszczony Duchem Świętym, a następnie rozpoczął działalność publiczną. Święto Chrztu Pańskiego kończy okres świąteczny Bożego Narodzenia.

Wydarzenie chrztu Jezusa uwydatnia również objawienie się Trójcy Świętej: Bóg Ojciec przemawia, Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad Nim w postaci gołębicy.

Święto Chrztu Pańskiego zostało wprowadzone przez papieża Piusa XII w 1955 r. pod nazwą wspomnienie Chrztu Pana Jezusa na 13 stycznia (ostatni dzień dawnej oktawy Epifanii). Reforma Soboru Watykańskiego II przeniosła je na niedzielę po Objawieniu Pańskim.

Źródło: https://diecezja.rzeszow.pl/wydarzenia/niedziela-chrztu-panskiego/