Ogłoszenia specjalne

OGŁOSZENIA SPECJALNE

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa
i w nawiązaniu do komunikatów władz państwowych i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W ZWIĄZKU Z ZALECENIAMI RZĄDU DO OGRANICZENIA ZGROMADZEŃ DO 50 OSÓB MAJĄC TEŻ NA UWADZE DYSPENSĘ KS. BISKUPA INFORMUJEMY, ŻE W NASZEJ PARAFII MSZE BĘDĄ ODBYWAĆ SIĘ W WYZNACZONYCH GODZINACH, PROSIMY ZACHOWAĆ ROZTROPNOŚĆ I JEŚLI KTOŚ CZUJE SIĘ GORZEJ, JEST PRZEZIĘBIONY ALBO ODCZUWA OBAWĘ TEN MOŻE POZOSTAĆ W DOMU.

• INTENCJE MSZALNE BĘDĄ ODPRAWIANE
  • ZAWIESZAMY KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI DO ODWOŁANIA
  • KTO CHCE UCZESTNICZYĆ W GORZKICH ŻALACH NIECH DWA RAZY NIE PRZYCHODZI DO KOŚCIOŁA (ograniczy to też ilość wiernych w czasie jednej mszy)
  • W TYGODNIU ODPRAWIAMY MSZE NORMALNIE WG. WYZNACZONYCH INTENCJI
  • NIE ZACHĘCAMY SPECJALNIE DO PRZYCHODZENIA NA ADORACJE ALE PRZED KAŻDĄ EUCHARYSTIĄ BĘDZIE WYSTAWIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU MODLITWA I SUPLIKACJA
  • MOŻLIWOŚĆ SPOWIEDZI
  • MY WASI DUSZPASTERZE SŁUŻYMY WAM POSŁUGĄ SAKRAMENTALNĄ i MODLITWĄ W WASZEJ INTENCJI i W INTENCJI USTANIA EPIDEMII
  • PODEJMIJMY WSPÓLNĄ MODLITWĘ RODZINNĄ W DOMACH ŁĄCZĄC SIĘ Z CAŁĄ WSPÓLNOTĄ, NIECH TO BĘDZIE MODLITWA RÓŻAŃCOWA o godz. 20.30

Ci którzy będą uczestniczyć w tym czasie w nabożeństwach prosimy aby zachowywali następujące zasady:

a. kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą

Ponadto należy być gotowym do współpracy z władzami lokalnymi, zwłaszcza odpowiadać na ich prośby i zalecenia.

Ponieważ sytuacja jest dynamiczna powyższe zarządzenia mają charakter czasowy i mogą zostać zmienione. Wszelkie istotne informacje będą przekazywane niezwłocznie bezpośrednio przez Internet.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych.

Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Pliki do pobrania (PDF):

Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

Komunikat ARIMR

Komunikat Starosty Kolbuszowskiego